503 503 701
pon.- pt.: 8:00-17:00

mateo@mateo.com.pl

Laminowanie szkła

Nasza firma koncentruje się na produkcji szkła laminowanego. Szkło laminowane jest kompozytem składającym się z jednej lub dwóch tafli szkła połączonych za pomocą przezroczystej syntetycznej warstwy klejącej. Laminat jest kombinacją różnych rodzajów i grubości szkła (float, optiwhite hartowanego lub inne) oraz folii. Folie te mogą być matowe, przezroczyste, kolorowe jak również przeróżne wzory grafik. Proces produkcji szkła laminowanego przebiega w kilku fazach. Przygotowane wcześniej tafle szklane przekładane są foliami. Następnie poddane są działaniu pompy próżniowej w specjalnym piecu, gdzie następuję wstępne łączenie szkła i folii.
 

LAMINOWANIE SZKŁA

Laminowanie szkła dekoracyjnego jest obecnie jednym z najważniejszych trendów w nowoczesnym przemyśle szklarskim.
Szkło laminowane z dowolną grafiką, zdjęciem lub innymi ozdobnymi motywami coraz częściej gości w naszych domach lub biurach. Nasz zakład jest wiodącym dostawcą dekoracyjnego szkła laminowanego w regionie .
Zdjęcie lub grafika może pochodzić ze zbiorów własnych klienta. Wystarczy, że plik będzie posiadał odpowiednią rozdzielczość do zamawianej wielkości szkła. Oceniamy to każdorazowo indywidualnie.
Najczęściej jednak materiały na wydruk do szkła laminowanego pochodzą z największego banku zdjęć  - pliki można odszukać u mas na stronie w zakładce GRAFIKA.
Strona ta zawiera miliony zdjęć i grafik pochodzących od setek tysięcy autorów z całego świata. Wybrane przez Państwa zdjęcie wykorzystywane do Państwa projektu.

Sologlass to najnowsze osiągnięcie technologiczne w dziedzinie laminowania szkła. Nasz zakład jako jeden z niewielu w Polsce ma dostęp do tej zdumiewającej technologii.
Laminowanie „sologlass” polega na wykonaniu laminowania szkła jak w normalnym opisanym wyżej procesie, jednakże jedną z tafli szkła zastępuje się cienką, termoutwardzalną warstwą polimerową. A więc produkt finalny ma budowę następującą:
  • szkło
  • wydruk zatopiony w co najmniej 2 warstwach laminującej folii typu EVA
  • cienka (poniżej 1mm grubości) twarda, nieprzeźroczysta warstwa polimerowa
Powstaje w ten sposób bezpieczne (z klasą bezpieczeństwa 1B1) szkło laminowane, dekoracyjne (z dowolnym wydrukiem), jednak stworzone z tylko jednej szyby.

Sologlass

Sologlas jest bezpiecznym, dekoracyjnym szkłem laminowanym, składającym się jednak z tylko jednej szyby.
Skład Sologlasu jest następujący:
  • szyba (standardowo 4mm)
  • materiał dekoracyjny, najczęściej wydruk
  • specjalna twarda folia polimerowa jako warstwa zabezpieczająca
Łączna grubość kompletnego Sologlasu nie przekracza 5mm.
Jego niepodważalną zaletą w porównaniu do tradycyjnego laminatu jest zmniejszona grubość i waga (praktycznie połowa tradycyjnego laminatu). Z tego względu największym powodzeniem cieszy się Sologlas w zastosowaniach meblarskich.

Przykłady zastosowań

Szkło laminowane stosuje się przede wszystkim w dekoracji wnętrz.
  • W kuchni
    Najczęściej szkło laminowane jest wykorzystywane jako zamiennik kafelków nad blatem kuchennym. Ściana obłożona szkłem laminowanym jest piękna i praktyczna.
  • W łazienkach i toaletach
    Szkło laminowane z określonym wzorem jest często wykorzystywane jako zamiennik kafelków w łazienkach i toaletach. Pokrywa ono zwykle jedną lub kilka ścian (np. cała ściana za toaletą, ściana nad wanną, ściana wnęki prysznicowej, itp). Można również łączyć szkło laminowane z kaflami ceramicznymi i lustrami w dowolnych kombinacjach. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia Twoja lub Twojego architekta.
  • W obiektach biurowych i użyteczności publicznej
    Szkło laminowane doskonale sprawdza się jako dekoracyjne okładziny ścian wind, szatni, toalet i innych przestrzeni służących osobom odwiedzającym.
    Ze szkła laminowanego wykonuje się także dowolne tablice informacyjne, zawierające opisy, plany sytuacyjne, reklamy, itp.
  • W meblarstwie
    Szkło laminowane wykorzystuje się powszechnie jako dekoracyjne wypełnienie drzwi szaf przesuwnych, frontów szafek kuchennych lub mebli RTV.
  • W pozostałej architekturze wnętrz
    Ze szkła laminowanego, w którym wykorzystano szkło hartowane, wykonuje się wszelkie elementy szklane mające zastosowanie w wyposażeniu wnętrz. Są to m.in.
    • drzwi szklane pojedyńcze i podwójne, otwierane tradycyjnie lub przesuwne
    • kabiny i parawany prysznicowe
    • ścianki szklane, zabudowy, przeszklenia
    • balustrady szklane
    • blaty szklanych stołów
    • inne elementy wyposażenia wnętrz.

Opis technologii

Laminowanie szkła dekoracyjnego jest obecnie jednym z najważniejszych trendów w nowoczesnym przemyśle szklarskim.
Szkło laminowane z dowolną grafiką, zdjęciem lub innymi ozdobnymi motywami coraz częściej gości w naszych domach lub biurach. Nasz zakład jest wiodącym dostawcą dekoracyjnego szkła laminowanego w regionie lubuskim. Na co dzień spotykamy się z wieloma pytaniami ze strony naszych klientów.
W związku z tym, postaramy się tu rzeczowo i przejrzyście przedstawić najważniejsze fakty na temat produktu, jakim jest dekoracyjne szkło laminowane.

Czym jest szkło laminowane?

Laminowanie szkła polega na połączeniu ze sobą 2 szklanych tafli za pomocą specjalnych folii, umieszczonych pomiędzy taflami szkła. Cały proces odbywa się w specjalistycznym piecu, który oprócz wysokiej temperatury wytwarza także próżnię gwarantującą trwałe przyleganie tafli do spajającej je folii i brak pęcherzyków powietrza w laminacie.
W ten sposób powstaje szkło bezpieczne. Dwie warstwy szkła, połączone specjalną folią, nawet w przypadku rozbicia pozostają nadal jednolitą płytą szklaną, tyle że składającą się z rozbitych kawałków szkła trzymających się na spoiwie, które tworzy wewnętrzna folia. Takie szkło jest więc „bezpieczne”, gdyż nawet w przypadku rozbicia pozostaje na swoim miejscu, nie rozpada się i nie rani przypadkowych osób.
Szkło laminowane dekoracyjne powstaje w ten sposób, że oprócz folii laminującej (łączącej ze sobą) dwie szklane tafle, umieszcza się między tymi szybami dodatkowo specjalny wydruk z grafiką. Specjalne urządzenia do tego rodzaju laminowania posiadają nieliczne zakłady w Polsce. Nasza firma dysponuje jedną z najnowocześniejszych tego typu linii produkcyjnych.
Budowa typowego, najczęściej wykonywanego laminatu jest następująca:
  • szkło float 4mm
  • wydruk lub inne elementy dekoracyjne zatopione w co najmniej 2 warstwach laminującej folii typu EVA, która skleja obie tafle szkła
  • szkło float 4mm
A więc typowa grubość finalnego laminatu to około 8,5mm.
Oczywiście możliwe są kombinacje innych rodzajów szkła i ich grubości.

Czym jest dekoracyjne szkło laminowane „Sologlass”?

Sologlass to najnowsze osiągnięcie technologiczne w dziedzinie laminowania szkła. Nasz zakład jako jeden z niewielu w Polsce ma dostęp do tej zdumiewającej technologii.
Laminowanie „sologlass” polega na wykonaniu laminowania szkła jak w normalnym opisanym wyżej procesie, jednakże jedną z tafli szkła zastępuje się cienką, termoutwardzalną warstwą polimerową. A więc produkt finalny ma budowę następującą:
  • szkło
  • wydruk zatopiony w co najmniej 2 warstwach laminującej folii typu EVA
  • cienka (poniżej 1mm grubości) twarda, nieprzeźroczysta warstwa polimerowa
Powstaje w ten sposób bezpieczne (z klasą bezpieczeństwa 1B1) szkło laminowane, dekoracyjne (z dowolnym wydrukiem), jednak stworzone z tylko jednej szyby.
Jakie są zalety szkła laminowanego „Sologlass”? Czy zawsze można nim zastąpić zwykłe dekoracyjne szkło laminowane?
Oto zalety szkła laminowanego Sologlass:
  • jest tańsze (oszczędzamy na kosztach produkcji eliminując jedną szybę)
  • jest o połowę lżejsze od tradycyjnego laminatu (większość jego wagi to szkło), co ma niebagatelne znaczenie np. w meblarstwie
  • zredukowana jest także grubość laminatu, gdyż w Sologlass używamy tylko jednej szyby (standardowo szyba 4mm, a więc grubość całego laminatu waha się około 4,5mm)
  • jest łatwiejsze w obróbce
Jednak nie zawsze, nie w każdej sytuacji szkło Sologlass jest przez nas rekomendowane. Są zastosowania, gdzie typowy laminat złożony z 2 tafli szkła jest produktem lepiej się sprawdzającym. Wybór zawsze jest wynikiem analizy konkretnego projektu.

Czy każde szkło laminowane jest szkłem dekoracyjnym?

Szkło bezpieczne laminowane jest powszechnie wykorzystywane w budownictwie jako tzw. szkło VSG (laminowane na przemysłowej folii PVB), w podstawowych wersjach – przeźroczystej i mlecznej. Takie szkło produkowane jest jako standardowy produkt przez huty, a następnie w zakładach szklarskich podlega dalszej obróbce (rozkrój, wiercenie, szlifowanie, itp.). Używa się go do wypełnienia niektórych typów balustrad lub szklenia okien, świetlików, ogrodów zimowych itp., tam gdzie wymagane jest szkło nietłukące – bezpieczne. Jednakże takie szkło, jako standardowy produkt, nie ma żadnych cech indywidualnych i dekoracyjnych. Natomiast szkło dekoracyjne, którego jesteśmy dostawcą, zostaje dodatkowo wyposażone w zalaminowany wewnątrz element dekoracyjny, taki jak wydruk dowolnej grafiki lub zdjęcia.

Skąd mam wziąć grafikę która umieszczona zostanie w laminowanym szkle dekoracyjnym?
Szkło laminowane dekoracyjne powstaje, kiedy podczas procesu laminowania, oprócz odpowiednich warstw folii laminującej umieszczamy między dwoma szybami jeszcze specjalny wydruk z dowolną grafiką. Tą grafiką może być wydrukowane własne zdjęcie (jeśli posiada odpowiednią jakość) albo jedno z milionów zdjęć / grafik oferowanych u nas na stronie TUTAJ PROSZĘ O LINK PRZESKAKUJĄCY DO GRAFIK- dobrze żeby było schowane pod nazwą GRAFIKA. Każdy może wybrać coś dla siebie, wpisując szukaną frazę w wyszukiwarkę (np. hasła typu „wzory”, „owoce”, „geometria”, „ogień”, „kuchnia”, „papryka”, itp. – dowolnie wg potrzeb) otrzymujemy dziesiątki propozycji. Wyszukiwarka grafik działa bardzo dobrze w języku polskim, jednakże wpisując frazy w języku angielskim otrzymujemy zwykle jeszcze więcej trafień.
Wystarczy wskazać wybraną grafikę (link do niej lub numer), my określimy  jakie szkło jest odpowiednie do wydruku ( float czy optiwhite), jest to bardzo istotne ponieważ szkło zmienia barwę.  Najpierw bezpłatnie, jeszcze bez kupowania wybranej grafiki, przygotujemy dla Państwa wizualizację pokazującą jak będzie wyglądał cały układ szyb z wybranym motywem.


Czy można laminować tylko zdjęcia i grafiki?

Wydruki zdjęć lub grafiki to najpopularniejsze sposoby na produkcję ozdobnego szkła laminowanego, ale nie jedyne. Pomiędzy szklanymi taflami możemy umieścić niemal dowolne płaskie materiały – tapetę, listy, dziecięce rysunki, stare gazety, plakaty, liście, trawy, zioła, materiały o ciekawej fakturze, siatki, druciki i inne przedmioty, które można zatopić w folii łączącej szkło. W ten sposób można stworzyć oryginalne i niepowtarzalne struktury szklane.
Czy szkło laminowane posiada wzór tylko z jednej strony?
Każdy wydruk można laminować jednostronnie lub dwustronnie. Przy wersji jednostronnej wydruk jest widoczny z tylko jednej strony gotowego szkła i jest to najczęstszy sposób laminowania, wystarczający kiedy szkło jest montowane na ścianie. Dwustronne laminowanie odbywa się w ten sposób, że w szkle umieszcza się dwa wydruki, każdy z nich skierowany przeciwnie względem siebie. W efekcie uzyskujemy szkło wyglądające identycznie niezależnie od tego, czy patrzymy na nie z prawej czy z lewej strony. Takie rozwiązania są konieczne, jeśli szkło po montażu będzie widoczne z obu stron (np. parawany, przeszklenia, balustrady, drzwi). Oczywiście laminat dwustronny można wykonać wyłącznie laminując ze sobą 2 tafle szkła, nie jest to możliwe w technologii laminowania „sologlass”, gdzie drugą (tylną) taflę szkła zastępuje specjalna warstwa polimerowa.
Co więcej, wydruk może powstać na folii przeźroczystej lub białej. W związku z tym mamy dodatkowe możliwości kreacji końcowego efektu (przy zastosowaniu folii przeźroczystej, uzyskujemy efekt przezierności laminatu z widocznym wzorem).

Czy można laminować szkło hartowane?

Oczywiście, laminować możemy szkło zwykłe lub hartowane. Szkło zwykłe występuje w wersji standardowej lub całkowicie odbarwionej (optiwhite). Takie szkło jest zupełnie wystarczające, jeśli nie będzie narażone na znaczne obciążenia (np. będzie zamontowane na ścianie). Szkło zwykłe można uprzednio zahartować. W efekcie hartowania otrzymujemy szkło hartowane (tzw. ESG), które posiada wielokrotnie większą odporność na stłuczenie. Po zalaminowaniu dwóch tafli takiego szkła otrzymujemy superbezpieczne i bardzo trudne do rozbicia szkło, które możemy wykorzystać na całoszklane balustrady, schody, drzwi i wiele innych produktów, gdzie szkło może podlegać znacznym obciążeniom.
W przypadku laminowania szkła hartowanego często nie stosuje się dodatkowych wydruków dekoracyjnych (choć jest to jak najbardziej możliwe). Wynika to z faktu, że zastosowanie szkła jako elementu konstrukcyjnego, co umożliwia szkło hartowane, jest często samo w sobie tak efektowne, że nie potrzebuje dodatkowych ozdób. W takim przypadku możemy do laminowania szkła hartowanego zastosować folię przeźroczystą lub mleczną.

Do czego wykorzystuje się dekoracyjne szkło laminowane?

Najczęściej stosuje się je w dekoracji i wykończeniu wnętrz. Na przykład, ze szkła laminowanego wykonuje się eleganckie i trwałe dekoracyjne okładziny ścienne. Doskonałym przykładem są tu panele kuchenne, gdzie zamiast kafelków nad blatem roboczym w kuchni, montuje się możliwie duże formaty dekoracyjnego szkła laminowanego. Szkło tego typu stosuje się również w łazienkach i toaletach, gdzie niejednokrotnie pokrywają one w całości jedną lub kilka ścian (np. cała ściana za toaletą, ściana nad wanną, ściana wnęki prysznicowej, itp). Możliwe jest też zamontowanie szkła laminowanego w kombinacji z lustrami. W obiektach biurowych i publicznych szkło dekoracyjne wykorzystuje się na okładziny ścian wind, szatni, toalet i innych przestrzeni służących osobom odwiedzającym.
Dekoracyjne szkło laminowane stosuje się też w meblarstwie, jako wypełnienie drzwi szaf przesuwnych albo frontów szafek kuchennych bądź mebli RTV. Można wykonywać z niego wszelkiego rodzaju parawany i przeszklenia. Doskonale wygląda także w postaci skrzydeł drzwiowych, szczególnie przesuwnych.
Kolejna gałąź zastosowań to wszelkiego rodzaju tablice infomacyjne w biurach lub miejscach publicznych. Może się na nich znaleźć np. logo punktu handlowego wraz z ofertą, mapa, plan obiektu, informacja o ofercie.

Dlaczego szkło dekoracyjne jest lepsze od ceramicznych kafelków na ścianie?

Jest kilka powodów, dla których klienci coraz częściej wybierają szkło dekoracyjne na okładziny ścienne zamiast tradycyjnych kafli. Przede wszystkim, argumentem nr 1 jest łatwość utrzymania tej powierzchni w czystości. Szkło montuje się w możliwie dużych taflach (w jednej kuchni zwykle wychodzi 2 do 3 kawałków szkła) i łączy się je bezfugowo. Do utrzymania takiej powierzchni w czystości wystarczy przetarcie jej szmatką z płynem do mycia szyb. Koniec z czyszczeniem porowatej ceramiki i przede wszystkim fug.
Ale to nie jedyny argument przemawiający za szkłem. Dodatkowo klienci cenią sobie w szklanych wykończeniach ścian:
  • możliwość stworzenia niepowtarzalnej, oryginalnej aranżacji wnętrza
  • urządzenie wnętrza zgodnie z aktualnymi trendami
  • szybki i niekłopotliwy montaż okładzin szklanych (zajmuje to około 1 do 2 godzin, bez kurzu i brudu typowego dla kafelkowania ścian)
  • możliwość przeprowadzenia w przyszłości szybkiej i czystej wymiany okładzin ściennych na inne bez przeprowadzania „remontu”, w przypadku chęci zmiany aranżacji wnętrza

Dzisiejsza technologia pozwala również drukować bezpośrednio na szkle. Po co więc laminowanie, aby otrzymać szkło dekoracyjne?

Owszem, istnieją dziś firmy, które mogą wykonać wydruk bezpośrednio na szkle. Jednakże nie jest to technologia konkurencyjna wobec laminowania. Laminowanie posiada szereg przewag nad szkłem drukowanym. Przede wszystkim:
  • jakość i jeszcze raz jakość. W przypadku laminowania, wydruk wykonuje się na folii za pomocą maszyn drukujących w bardzo wysokiej rozdzielczości. Drukując bezpośrednio na szkle z użyciem specjalnych ploterów, wg naszych doświadczeń, nie jest możliwe uzyskanie takiej jakości (widoczna pikselizacja w stosunku do druku na folii).
  • laminując, uzyskujemy szkło bezpieczne. Aby szkło bezpośrednio zadrukowane mogło szczycić się mianem bezpiecznego, musiałoby uprzednio zostać zahartowane, co jest procesem drogim i znacznie podniosłoby koszt inwestycji.
  • laminując, chronimy wydruk pomiędzy 2 taflami szkła. Jest on tam absolutnie bezpieczny, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, w tym powietrzem i wilgocią. W przypadku druku bezpośrednio na szkle, warstwa drukowana nie jest niczym chroniona. W związku z tym jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne (zadrapania, itp), chemiczne (kleje, inne farby, rozpuszczalniki, itp) lub związane z wpływem wilgoci. W związku z tym długowieczność i odporność na uszkodzenia jest potencjalnie znacznie wyższa w przypadku szkła laminowanego, niż drukowanego bezpośrednio.
  • jeśli analizujemy koszty, to są one porównywalne w przypadku obu technologii.
A zatem wobec wyraźnych przewag szkła laminowanego na polu technologicznym, większość klientów zdecydowanie opowiada się za wyborem szkła dekoracyjnego laminowanego.

Czy każdy zakład oferujący dekoracyjne szkło laminowane wykonuje je w tej samej jakości i standardzie?

Cóż, niestety jest z tym różnie. Dla specjalistycznego zakładu posiadającego odpowiedni, nowoczesny i sprawny sprzęt wykonanie dobrego jakościowo laminatu nie powinno stanowić problemu. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Proces laminowania szkła wymaga dużej staranności, dokładności i zachowania właściwej higieny pracy. Szkło nie zalaminuje się prawidłowo z wydrukiem, jeśli nie będzie prawidłowo umyte i odtłuszczone. Nawet tak banalny problem, jak dotykanie umytego szkła lub wydruku przed laminowaniem palcami pozostawiającymi zawsze tłuste ślady mogą spowodować, że po jakimś czasie zamontowane szkło ulegnie częściowej, punktowej delaminacji i straci niewątpliwie swój urok. Równie poważnym problemem jest kurz, który potrafi przykleić się do wydruku i być następnie widocznym pod zalaminowanym szkłem. Dlatego tak ważne jest, aby w miejscu, w którym dokonujemy laminowania szkła zachować czystość i porządek.
Dla klienta dobrym testem wstępnym jest po prostu rzut oka na zakład, w którym zamierzamy zamówić laminat. Jeśli widać, że jest tam brudno, panuje ogólny bałagan, a pracownicy chodzą „umazani” w nigdy nie pranych kombinezonach, przemyślmy dobrze, czy jest to odpowiednie miejsce do wydania naszych pieniędzy na produkt, który ma nam służyć zwykle długie lata. Jeśli zaś w zakładzie panuje ogólny ład i porządek, raczej nie powinno być tam problemu również z zachowaniem odpowiednich standardów przy produkcji szkła laminowanego.

Czy oferta dekoracyjnego szkła laminowanego dotyczy tylko dostawy wraz z montażem?

Nie, choć bardzo często oprócz wykonania tego rodzaju szkła świadczymy jednocześnie usługę pomiaru, a następnie profesjonalnego montażu u klienta.
Dostarczamy również szkło laminowane do osób i firm zajmujących się samodzielnie montażem tego szkła u klientów końcowych, bądź też wykorzystujących je w różnych produktach meblarskich czy budowlanych. Zapraszamy do współpracy!