503 503 701
pon.- pt.: 8:00-17:00

mateo@mateo.com.pl

Montaż luster

Lustro można do ściany przykręcić (w lustrze i w płytkach trzeba wtedy wywiercić otwory na wkręty - jest więc ryzyko, że pękną), powiesić (stosuje się do luster z kinkietami lub półką, które mają z tyłu wystające śruby) lub też zamocować na dystansach (co pozwala odsunąć lustro od ściany, ale wymaga wywiercenia przynajmniej czterech otworów w lustrze oraz czterech w ścianie).
Najszybszy i najprostszy sposób mocowania lustra to przyklejenie go do ściany; osobie mającej wprawę zajmie to nie więcej niż kwadrans. Lustro można przykleić do ściany, we wnęce między płytkami glazury albo do płytek.
Lustro przyklejane do ściany. Wklejenie lustra między płytki jest lepsze niż naklejenie go na okładzinę - trudniej je bowiem uszkodzić, kiedy jest zlicowane z płytkami. Minusem takiego rozwiązania jest problem z wymianą lustra na inne (np. większe).
Lustro przyklejane do płytek. Jeśli zamiast do ściany przyklei się lustro do glazury, można je będzie kiedyś wymienić na nowe, o zupełnie innym kształcie i o innych wymiarach. Aby usunąć stare lustro z płyty bez niszczenia go, można spróbować "ściąć" je ze ściany, używając do tego cienkiej struny. Jeśli się nie uda - lustro trzeba potłuc. Nie ma natomiast problemu z resztkami kleju, który pozostanie na płytkach po usunięciu starego lustra - należy go ostrożnie (by nie uszkodzić glazury) odciąć ostrym nożykiem, a jego resztki - zmiękczyć specjalnym preparatem do usuwania silikonu i zetrzeć.


Kleje do luster
Do klejenia luster przeznaczone są specjalne kleje - o odpowiedniej konsystencji i krótkim czasie wiązania. Najlepiej nanosić je na lustro plackami albo paskami - ale tak, aby między nie pod lustro mogło dotrzeć powietrze (jest ważne, by klej mógł dobrze wyschnąć). Warstwa kleju powinna być możliwie cienka, inaczej nie zwiąże.
Teoretycznie klej wysycha z szybkością około 2 mm grubości na każde 24 godziny; w rzeczywistości jednak ten czas może być inny - zależnie od temperatury i wilgotności pomieszczenia.
Jeśli lustro ma być mocowane do płytek, warto stosować montażowe mocowanie piankową taśmą dwustronnie klejącą - bez tego mogłoby "spłynąć" ze ściany podczas wiązania kleju. Klej trzeba wówczas nałożyć odrobinę grubszą warstwą, dzięki czemu po delikatnym przyłożeniu lustra do płytek można będzie jeszcze skorygować jego ustawienie - taśma chwyta dopiero po dociśnięciu lustra do ściany.
Uwaga! Luster nie wolno przyklejać na piankę montażową, silikony octanowe, akryl, kleje dwuskładnikowe ani kleje do glazury.
 
 
Kiedy potrzebne jest spoinowanie?
Spoinowanie jest konieczne, jeśli lustro wkleja się między płytki, bezpośrednio na ścianę. Spoiny powinny być takiej samej szerokości jak te między płytkami. Spoinowanie przeprowadza się dwa-trzy dni po przyklejaniu lustra, kiedy klej pod lustrem wyschnie (jeśli zaspoinuje się lustro od razu, pod lustro nie dostanie się powietrze potrzebne by klej wysechł). Przed rozpoczęciem spoinowania ze szczeliny wokół lustra trzeba powyjmować krzyżyki dystansowe, które stabilizowały położenie tafli w trakcie montażu, zanim klej związał.
Do wykonania spoiny wokół lustra stosuje się masy akrylowe, które wyglądem przypominają zaprawę spoinującą. Kiedy po pewnym czasie się zniszczy i zabrudzi - można ją będzie odmalować farbą akrylową.
W trakcie spoinowania płytki i lustro powinny być osłonięte taśmą malarską. Taśmę tę należy oderwać zaraz po naniesieniu i uformowaniu spoiny; jeśli zrobi się to za późno, wraz z taśmą można wyrwać wypełnienie spoiny.
 
Zobacz certyfikat kleju do luster.